Aparat kupiony i co dalej?

Wreszcie zrealizowaliśmy nasze marzenia i jesteśmy posiadaczem wymarzonego aparatu. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że popularne „kity”, jakie seryjnie producenci dołączają do sprzedawanych aparatów, są średniej jakości i spełnią nasze oczekiwania tylko w początkowym etapie naszej zabawy z fotografią. Dlatego trzeba już na wstępie zacząć kompletować dodatkowe akcesoria do naszego sprzętu, gdyż kompletując świadomie zestaw ”szkieł”, sprawimy, że nasz aparat będzie robił zadowalające ujęcia.

Dlatego powinniśmy odwiedzić dobry sklep fotograficzny, gdzie profesjonalny sprzedawca podpowie nam, jaki zestaw obiektywów warto zakupić, aby uzyskać wymarzony efekt. Wybierając producenta ”szkieł”, warto postawić na firmę ustaloną pozycją na rynku i rozbudowaną siecią punktów serwisowych.

Sigma tania i dobraObiektywy japońskiej firmy Sigma mają od dziesięcioleci stałą pozycję lidera wśród wytwórców „szkieł” zarówno do lustrzanek cyfrowych, jak i bardzo modnych aparatów bezlusterkowych. Bardzo często jej modele „szkieł” są też tańsze od firmowych obiektywów producentów aparatów. Biorąc pod uwagę to, jaki aparat posiadamy, mamy możliwość wyboru mocowania do modeli takich producentów jak Nikon, Canon, Pentax, Panasonic, Sony czy Olympus. Sigma wytwarza również własne lustrzanki z serii Merrill. Oferta tego producenta jest niezwykle różnorodna, możemy nabyć szkła standardowe, zoomy szerokokątne, obiektywy typu tele, rybie oko i makro. Osobną linię „szkieł” stanowią obiektywy do aparatów z wymienną optyką, tzw. bezlusterkowców.

Autor: Warszawska Szkoła Fotografii

Jakie „szkło” na początek?Decydując się na zakup obiektywu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego typu ujęcia będziemy wykonywać najczęściej. Jeśli lubimy fotografować pejzaże i rodzinne zdjęcia z wakacji, nie należy kupować obiektywów np. do makrofotografii. W doborze „szkła” poza – rzecz jasna – ceną ważna jest jasność obiektywu, stabilizacja, silnik wmontowany w naszym „szkle”, ogniskowa, typ mocowania i typ matrycy naszego aparatu. Na początek zaleca się wybrać obiektyw stosunkowo lekki, z wbudowanym silnikiem i stabilizacją obrazu, gdyż sprawdza się on w przypadku początkujących fotografów. Od razu warto kupić też filtr UV, a w kolejnym etapie pomyśleć o stabilnym statywie, najlepiej z włókien węglowych. Jeśli mamy niewielki budżet, sprzedawca podpowie nam, jaki sprzęt zakupić w pierwszej kolejności, a co możemy dokupić później, w miarę udoskonalania naszych fotograficznych umiejętności.