Atrakcje turystyczne Krainy Tysiąca Jezior

Terytorium Warmii i Mazur często określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, niemniej jednak jest on bardziej bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na terenie Krainy Tysięcy Jezior doliczono się plus minus dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne położenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie wspaniałej natury spowodował, że zrobiono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie warto zarezerwować dziesięć dni. Podkreślić warto fakt, że w regionie znajduje się największe polskie jezioro: Śniardwy.

Jezioro, Mazury

Autor: evoonia
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas podróży kajakiem będziemy płynąć nie jedynie przez jeziora, ale też przez rozliczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi niezwykle przeróżne systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy również szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest także autentycznym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy.

Mazury i Warmia wabią nie jedynie entuzjastów sportów wodnych, lecz też miłośników narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Ogromnym walorem Krainy Tysiąca Jezior oprócz urozmaiconej sieci wodnej są pozytywy przyrodniczo – krajobrazowe. Jest tu różnorodna flora i fauna, jak również obszerne kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i kawałek Puszczy Romnickiej. O unikalności tutejszej przyrody świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim stworzono najogromniejszy w kraju obszar chronionego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj stu dwóch rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Entuzjaści świata zwierząt powinni koniecznie zwiedzić dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się ferma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki podobne do naturalnych. Żyją tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również mnóstwo ptactwa.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest często „miastem na jeziorach”, bowiem w jego granicach administracyjnych znajduje się 15 jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się istotnym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Krainy Tysiąca Jezior mieści się mnóstwo innych pięknych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z drogocennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Każdego, kto odpoczywa w Mikołajkach, zachwycają urocze uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie rozgrywa się tutaj głównie na deptaku ciągnącym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są urządzane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednakże jedyne miejsce, gdzie odbywają się znakomite, letnie festiwale muzyczne. Należy wybrać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W regionie warmińsko – mazurskim swoją obecność mocno zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Ogromną atrakcją historyczną są także grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, odniosły widowiskowe zwycięstwo nad armią Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, 15 lipca przygotowywana jest tu inscenizacja wielkiej walki, na którą zjeżdżają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy obserwatorów. Zwolenników dziejów Drugiej Wojny Światowej na sto procent zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie umiejscowiony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Warmii i Mazur jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, nazywane Częstochową Północy. Należy również zwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego wyznania w Polsce.

***
Kompletną ofertę na urlop dwa tysiące piętnaście na Mazurach można odszukać w serwisie albo klikając na poniższe linki:
– pensjonaty Mazurach
– kwatery na mazurach
– agroturystyka Mazury