Czym jest MRP i ERP?

W dzisiejszych czasach ogrom problemów z kwestiami optymalizacji produkcji i zarządzania danymi mogą pomóc rozwiązywać doświadczeni fachowcy, do jakich warto się zwrócić, by dowiedzieć się, co to MRP oraz Enterprise resource planning.Kluczowym celem MRP jest zazwyczaj pomniejszenie nakładów finansowych niezbędnych przez organizację produkcyjną. Ma ono także określić dokładne czasy dostaw surowców oraz półproduktów, w sposób bardzo dokładny określić koszty produkcji oraz kontrolować poszczególne etapy produkcji.

Autor: BenQ
Jak to osiągnąć?Po pierwsze w systemie wprowadza się informację o planowanej produkcji albo o rozmiarze sprzedaży oraz przyjętych zamówieniach na odpowiednie wyroby gotowe. Na takiej właśnie podstawie system opracowuję całą produkcję konkretnych części ,a także dostawy podzespołów oraz materiałów. Zwyczajowo MRP otrzymuje informacje z trzech głównych źródeł. Z zrozumienia harmonogramu produkcji, tak zwanych BOM-ów materiałowych oraz także ze możliwych do sprawdzenia stanów zapasowych. Daje na tej właśnie podstawie szczegółowy plan produkcji. Tego rodzaju planowanie może być przeprowadzono wprzód bądź czasem także wstecz.

Ten drugi przypadek ma miejsce, kiedy dana wymagana produkcja zostanie wykonana i gdy potrzeba zacząć konkretny proces by uzyskać na zadaną datę niezbędną produkcję. Przy czym do rozmaitych typów produkcji stosuje inne algorytmów obliczeń. Dzięki takim działaniom system podaje czasy produkcyjne jak również wszelkie czasy dostaw. W procesie planowania pożądane jest by następowała optymalizacja kosztów, opłacalności oraz czasu wykonania. MRP pozwala również reagować na zmiany w etapach produkcji.

Następną rzeczą, której potrzeba się niewątpliwie przyjrzeć, analizując problem optymalizacji zasobów jest ERP – planowanie zasobów firmy. To zaawansowane zarządzanie zasobami służących ogólnie rozumianemu wspomaganiu zarządzania przedsiębiorstwem bądź współdziałaniu określonej grupy działających ze sobą przedsiębiorstw. Takie współdziałanie odbywa się dzięki kolekcjonowaniu ogromu danych oraz następnie na umożliwieniu robienia odpowiednich działań.

Najlepiej w przypadku różnorodnych problematycznych spraw związanych z ERP nie zwlekać za dużo i zaczerpnąć garści istotnych uwag w określonych kwestiach związanych z tym tematem. Do tego rodzaju spraw klasyfikują się niewątpliwie wątpliwości ze skutecznością tej metody, z jakimi można jednak niezwykle łatwo sobie poradzić. Cudownym pomysłem będzie też wcześniejsze zapoznanie się z opinią użytkowników Internetu na temat takich metod. W ten sposób można pozyskać istotne informację, a również dostać odpowiedź chociażby na pytanie o plusy ERP.