Czym jest system load balancer na czym polega ta nowomodna technika?

Load balancer, to odmiennie równoważenie obciążenia, to znaczy adres IP w sieci, który rozgranicza ruch pomiędzy adresami poszczególnych usług. Tak więc mówiąc krótko, load balancer pozwala rozproszyć obciążenie pomiędzy kilka przeróżnych pecetów, dysków, połączeń sieciowych czy innych zasobów. Równoważenie obciążenia pozwala na wyższą, optymalną oraz solidną pracę na N-aplikacjach, jakie mieszczą się na bliźniaczych M-serwerach.

Serwerownia

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Działa to na zwiększenie rzetelności, wobec tego load balancer to technika, która jest dzisiaj coraz częściej i coraz chętniej stosowana na okazałą skalę. Wdrożenie równoważenia obciążenia jest aktualnie bardzo wysokie, między innymi load balancer znajduje użycie wtenczas, gdy zapewniamy obsługę pojedynczej usługi przez sporo różnych serwerów – czytaj o load balancer.

Systemy obciążenia są dodatkowo używane na sporych sieciach IRC, znanych stronach WEB, serwerach DNS, NNTP i wielu innych. Mało tego load balancer idealnie sprawdza się dodatkowo w obsłudze baz danych. To ledwo kilka zastosowań tego współczesnego, praktycznego systemu, jednakże jest on wykorzystywany jeszcze w wielu innych dyscyplinach.

Istnieje parę opcjonalnych procedur równoważenia obciążenia, takich jak na przykład round robin DNS czy też delegowanie DNS. Ta pierwsza metoda polega na połączeniu wielu adresów internetowych z jedną, rzeczową domeną internetową. Technika ta daje możność dostępu do wielu przeróżnych serwerów.

Druga metoda, inaczej delegowanie DNS, to sporo bardziej efektywna technika równoważenia obciążenia, jaka polega na delegowaniu danej strony internetowej jako subdomeny, która jest obsługiwana poprzez te same serwisy, które zajmują się obsługiwaniem samej witryny internetowej. Możemy wyróżnić jeszcze kilka innych procedur równoważenia obciążenia, przykładowo Request Counting. Mamy więc aktualnie bezproblemowy dostęp do różnorodnych efektywnych rozwiązań technologicznych.