Fotka z lotu ptaka – obecnie jest to dostępne dla każdego

Bezzałogowe statki jeszcze parę lat temu były techniką zarezerwowaną jedynie dla wojska. I choć do dziś najwięcej bezzałogowych statków trafia właśnie do wojska, ich popularność i ilość zastosowań pośród cywilów wzrasta ogromnie szybko. Prędzej, aniżeli się spodziewano. Wedle szacunków cywilny rynek bezzałogowych statków wart jest kilkaset milionów dolarów. Ta wartość będzie błyskawicznie wzrastać, choć specjaliści są podzieleni w diagnozie tempa wzrostu – możemy odnaleźć przewidywania, jakie zakładają, iż w przeciągu dekady rynek dronów wzrośnie nawet do pułapu parędziesięciu miliardów dolarów.

dron

Autor: Ryan Dickey
Źródło: http://www.flickr.com
Tyczy się to wyłącznie przeznaczeń cywilnych, zaś do tego doliczyć trzeba także dynamicznie rosnący rynek bezzałogowych statków wojskowych. Rodzi się pytanie: skąd taka popularność tych przyrządów? Do czego faktycznie mogą się nam przydać latające bezzałogowce? Bezzałogowce niezbędne są chociażby tam, gdzie dziś używamy helikopterów, przy czym są od nich zdecydowanie tańsze. Do tego ceny tych urządzeń, wespół z ich dynamicznie wzrastającą popularnością będą spadać, co dodatkowo zwiększy ich biznesową atrakcyjność. Bezzałogowym statkiem zdecydowanie łatwiej kierować, jest zwinny, zaś w powietrzu utrzymać się może przez kilkanaście godzin.

Stwarza to bez liku możliwych przeznaczeń dla dronów – tak w opartym o ich użytkowanie w usługach czy ratownictwie. Jednym z najbardziej popularnych dziedzin, w jakich korzysta się z bezzałogowców, jest fotografowanie terenów jak też wydarzeń z lotu ptaka. Coraz to modniejsze staje się utrwalanie z powietrza na przykład ślubów, toteż fraza: sklep z dronami jest bardzo często wyszukiwaną aktualnie frazą. Montowane na dronach kamery są w stanie uwiecznić ceremonię w dużej rozdzielczości, ukazując ją z zupełnie innej perspektywy aniżeli w wypadku klasycznej fotografii czy filmowania.

Modele takie jak Dron Inspire 1 (zobacz: ) są w stanie dźwignąć się na wysokość nawet paruset metrów, dzięki czemu możliwym jest uchwycenie ogromnych obszarów i skoncentrowanie raczej na całokształcie, niż na szczególe. Łatwo sobie wyobrazić, iż możność zamontowania na statku bezzałogowym kamery bądź aparatu otwiera wiele rozmaitych drzwi – nie jedynie do stworzenia pamiątki z obrzędów. Jako że bezzałogowe statki mogą stanowić oko na tak rozległy teren i z łatwością docierać w z trudem dostępne miejsca, to oznacza też, iż mogą być dobrym wsparciem dla chronienia obiektów.