Fotografia dla tych, którzy dopiero zaczynają tą przygodę

Fotografia towarzyszy człowiekowi stosunkowo długo i to, jak niezmiernie zmieniła swoje oblicze od momentu jej powstania, w zasadzie zaskakuje. Na pewno dobrze jest się przyjrzeć procesom, które ją kształtowały oraz ujrzeć, jak wielki wpływ na świat ma do tej pory. Kiedyś zdjęcia robiło się rzadko i na większe okoliczności. Z reguły rodzinne pamiątki przechowywane były w tradycyjnych albumach oraz swym czarno – białym pięknem fascynują do dzisiaj. Fotograf był osobą o specjalnych zdolnościach, bo umiał obsługiwać aparat, którego ustawienia zawsze były manualne, co jasne.

Profesjonalny aparat fotograficzny

Autor: Tirso Lecointere
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego powodu fotografie robiono wyłącznie od czasu do czasu oraz z dużą precyzją. Jest to zupełne przeciwieństwo tego, co widzimy w obecnym czasie. Kiedyś świat wydawał się niczym niepospieszany, dziś jednak jest na odwrót. Łatwo zauważyć, że teraz nawet małe dzieci potrafią „pstrykać” zdjęcia. Nie jest żadnym kłopotem uwiecznianie aparatem wszystkiego wokół nas. Ma to swoje plusy i wady.

Coraz rzadziej podchodzimy do fotografii profesjonalnie, na szczęście przydarza się to jeszcze niewątpliwym pasjonatom niniejszej czynności. Niestety większość osób korzysta z aparatów w komórkach oraz nawet nie wie, czym są fachowe, zalecane obiektywy Sigma 70 300 Nikon – je. Większość osób nie wie też, czym jest przysłona i czas naświetlania. Niewątpliwie jest to powodowane ogromnym dostępem do wszelakiego typu łatwych aparatów. Miejmy nadzieję, iż prawdziwi fascynacji fotografii nie przestaną wracania do korzeni tej dyscypliny. Jeśli więc i my zaliczamy się do tej niemal elitarnej grupy osób, jakie wiedzą o aparatach coś więcej, to z pewnością możemy być dumni.

Z pewnością na przestrzeni lat zauważamy u siebie postępy, jakie powodują, że praktycznie odruchowo zaczynamy poszukiwać lepszego urządzenia. Nie ma w tym nic dziwnego, albowiem nawet najwięksi profesjonaliści zaczynali od amatorszczyzny. Skoro więc wiemy, że i my jesteśmy zmuszeni przejść tę drogę, to kupując swój drugi czy trzeci w życiu aparat sklep fotograficzny przestanie być miejscem, w jakim nie wiemy, o co zapytać. Bez wątpienia bez trudności wybierzemy w nim tak samo obiektywy polecane przez fachowców, jak i aparaty. To my sami musimy obserwować swe umiejętności oraz potrzeby, by właściwie dobrać sprzęt.