Gdzie taniej jest zamówić grę na PC?

W dobie powszechnego dostępu do szerokopasmowego łącza internetowego dystrybutorzy gier wymyślili świetne rozwiązanie na zminimalizowanie kosztów sprzedaży własnych tytułów. Kiedyś gracze nabywali tytuły na namacalnych nośnikach, takich jak płyta CD czy DVD, pociągało to za sobą ogromne koszty łączące się z wyprodukowaniem znacznego nakładu płyt i produkcją opakowań.

Aktualnie rynek gier przestawia się na cyfrowe udostępnianie tytułów gier. Klient rejestruje się w jednym z istniejących sklepów i w nim finalizuje zakup tytułów. Nabyte tytuły są przypisane na stałe do konta osoby kupującej, tego rodzaju rozwiązanie zmniejsza więc nieprzyjemności związane z uszkodzeniem płyty.

Xbox One

Autor: ビッグアップジャパン
Źródło: http://www.flickr.com

Na dzień dzisiejszy powstaje coraz więcej sklepów cyfrowych, miłośnicy gier lubią jednak mieć wszystkie swoje gry pod ręką i składować je na jednym internetowym koncie. Dlatego też firmy, które istnieją na rynku od dawna, mają duża przewagę nad firmami konkurencyjnymi. Dla komputerów PC największą sprzedaż prowadzi usługa Steam. Producenci konsol nie zostali daleko za nimi i stworzyli własne rozwiązania tego typu, zanim zrobili to konkurenci. Pionierem w elektronicznej sprzedaży gier na konsole był Sony z usługą playstation network. Usługa ta oprócz dystrybucji gier służy za platformę komunikacyjną i umożliwia graczom wspólną rozgrywkę sieciową (wątek o psn na forum). Sony za dostęp do tej usługi pobiera opłatę abonamentową, w ramach której udostępnia własne usługi i nagradza użytkowników dodatkowymi, darmowymi grami.

Wszystko wskazuje na to, że dystrybucja elektroniczna gier będzie kiedyś głównym kanałem sprzedaży. Miłośnicy kupowania gier i programów za pośrednictwem internetu dowodzą, że ogromną zaletą takich usług jest niższa cena gier i różnorodne wyprzedaże. Przeciwnicy natomiast, podkreślają konieczność pobierania ogromnych ilości danych, co w przypadku najnowszych tytułów, jak na przykład gta 5 bywa szczególnie uciążliwe dla posiadaczy łącz internetowych z limitami przesyłu. Osoby posiadające dostęp do wolnego połączenia internetowego także mogą skarżyć się na taki dyskomfort. Jeśli nawet standardowy nośnik odejdzie do historii, będzie to proces długotrwały i zależny w dużym stopniu od rozwoju infrastruktury sieci internetowej w państwach rozwijających się.