Jak przygotować serwerownię?

Serwerownia jest miejscem potrzebującym szczególnego wyposażenia. Oprócz niezwykle pojemnych dysków twardych potrzebny jest szereg wyspecjalizowanego sprzętu, który pozwoli na dobre działanie takiego miejsca. Niezwykle ważne jest także działanie wysoce wyspecjalizowanej kadry, która będzie potrafiła prawidłowo tego rodzaju sprzęt skonfigurować.

Cooler Master Elite 343

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Ponadto potrzebne jest profesjonalne oprogramowanie, zaprojektowane typowo do takich zastosowań. Najczęściej kupowanym oprogramowaniem do wykorzystywania w kontekście serwerów jest program winsvrstd 2008r2 sngl olp nl. Jest to wyspecjalizowany program, specjalnie przygotowany do tego celu przez korporację Microsoft. Pracownicy technologii informacyjnej cenią sobie wsparcie techniczne, jakie ta firma zapewnia swoim nabywcom.

SprzętSerwery do poprawnego działania wymagają jeszcze narzędzi zwanych switchami. Są to przyrządy będące łącznikami dla poszczególnych segmentów sieci komputerowej. Urządzenia te z uwagi na zróżnicowane przeznaczenie charakteryzuje rozmaita ilość portów ethernet. Dla małych serwerowni najlepszym rozwiązaniem jest J9661A. Ten switch ma jedynie 8 portów ethernet i jest idealny dla klientów planujących założenie niewielkiego serwera. Najczęściej wybieraną alternatywą w zbliżonej cenie jest J9145A. Urządzenia te różni tylko kilka parametrów technicznych, każdy pracownik musi jednak być w stanie dobrać odpowiedni sprzęt dla swojego przedsiębiorstwa. Nie zapomnijmy również o routerach (tu więcej), tak niezbędnych dla połączenia z siecią.

Porozmawiajmy jednak o trochę innym temacie. W firmie pracownicy pracują na stanowiskach komputerowych. Jeżeli chodzi o komputery PC czy laptopy wydajność (Laptopy wydajność) ich jest bardzo ważna. Zależy to oczywiście od zajmowanego stanowiska i charakteru firmy. Wiadomo jednak, że grafik powinien mieć lepszą kartę graficzną niż na przykład księgowa. Jednak wymagane jest, by sprzęt był wydajny w miarę możliwości firmy.

Większe serwerownieDuże serwerownie wymagają odpowiednio większych i odpowiednio droższych przełączników. Przy skonfigurowaniu średniej wielkości serwera właściwy może być J9019B, który jest wyposażony w 24 porty oraz zestaw potrzebnych funkcjonalności. Dla firm, którym i to nie wystarcza, przewidziano jeszcze większe i bardziej wydajne przełączniki. Najbardziej znaczący potentaci w branży IT korzystają z takich rozwiązań, jak chociażby J9147A, który posiada aż 44 porty i jest przeznaczony dla najbardziej zaawansowanych serwerowni. Tego typu przyrządy, często w parach po parę sztuk, są umieszczane w specjalnych szafach, tak, żeby ograniczyć ilość plączących się przewodów. Skonfigurowanie tego typu przyrządu wymaga jednak bardzo kompetentnych pracowników.