Jak skutecznie walczyć z uzależnieniem od komputera?

Wśród obecnych rodzajów uzależnień coraz bardziej ugruntowaną pozycję zajmuje uzależnienie od Internetu i komputera. Podobnie sprawa ma się z konsolami do gier, takimi jak przykładowo Playstation 3, które wielu użytkownikom zastępują używanie komputera do grania. Uzależnienie jak wiadomo to stan, w którym człowiek nie potrafi obyć się bez jednego konkretnego bodźca, którym w tej sytuacji jest czynność grania.

grający w grę na playstation

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Powszechnie mówi się, że problem ten w największym stopniu dotyczy młodych ludzi, gdyż oni są w największym stopniu narażeni na różnego rodzaju wpływy i uzależnienia. Nie jest to całkowicie prawda, jest bowiem również wielu dorosłych osób uzależnionych od gier komputerowych. W sytuacji, w której gracz nie posiada powinności związanych a nauką czy zawodem ryzyko pogłębienia się uzależnienia znacznie wzrasta. Następstwa takiego stanu rzeczy mogę być różnorodne. Powinno się pamiętać, by w porę rozpocząć właściwe działania, które ograniczą niebezpieczeństwo powiększenia się problemu.

Skutki zdrowotne
Uzależnienie od gier komputerowych miewa niezwykle poważne następstwa dla zdrowia człowieka. Po pierwsze siedząc przez długi czas przed ekranem, przyjmuje on nieprawidłową postawę, która prowadzi do skrzywień kręgosłupa. W znacznym stopniu też męczą się oczy, ponieważ osoba korzystająca z komputera mruga o wiele rzadziej niż to konieczne, a to wywołuje wysychanie oczu i ich zmęczenie. Granie w gry sprzyja również nieprawidłowemu żywieniu, wprowadzenia diety obfitującej w pierwszej kolejności w szkodliwe produkty. W efekcie prowadzi to niekiedy do zbyt wysokiej masy ciała i otyłości. Poza tym w przypadku braku produktów żywnościowych w domu gracz może zmniejszyć liczbę przyjmowanych pokarmów, co również jest niezdrowe.

Skutki dla psychiki
Mówi się, że gry komputerowe wzmagają w człowieku skłonność do przemocy. Jest to z pewnością prawda w przypadku, gdy jest do czynienia z osobą od gier uzależnioną. Agresja bywa powodowana rozmaitymi czynnikami, do których zalicza się między innymi awaria Internetu lub komputera, jak również przerwanie gry przez innych ludzi. Nie można więc powiedzieć, że pozornie pełne przemocy gry, takie jak na przykład Bioshock, wzmagają w graczach agresję. Z pewnością jednak ten poziom zwiększa zbyt częste granie.