Jak wspierać instytycje pożytku publicznego?

Jedną z niewielu rzeczy, jakich nie można uniknąć, jest płacenie podatków. Urzędy skarbowe z wielką ochotą wyciągną rękę po każdy grosz, jaki uda się komuś zarobić. Czy prowadzi się swój biznes, czy robi u kogoś, we wszystkich tych przypadkach trzeba zapłacić podatki

.

Przyjemne z pożytecznym, czyli zarabianie na wakacjach

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Jednak w naszym systemie podatkowym jest jedna rzecz, jaka zmusza urzędników skarbowych do wykonania przelewu, a mianowicie 1% dla opp, wykazywany na rocznej deklaracji PIT. Jak mówią podatkowe przepisy, każda fizyczna osoba może przekazać jeden procent należnego podatki jednej z organizacji publicznego pożytku (rozlicz pit wspólnie z nami). Wybór takiej organizacji trzeba wpisać w odpowiednich miejscach na zeznaniu podatkowym, a urząd skarbowy w pewnym momencie sam przeleje wykazana kwotę na rachunek bankowy organizacji, którą ktoś wybrał. Jednak jakaś pomyłka podczas wypełniania zeznania sprawi, że skarbówka chętnie odmówi przekazania wymaganej sumy, dlatego też bezwzględnie należy się dowiedzieć, jak wspomóc organizacje opp, żeby nie popełnić pomyłki.

Jeśli nasz pit wykaże choć trochę podatku do opłacenia, to warto zasilić jednym procentem podatku jedną z instytucji (szczegółowe dane). Jeżeli ktoś zdecyduje się na to, to w pierwszej kolejności musi zdecydować się na organizację publicznego pożytku. Wykaz ich można znaleźć na stronach rządowych, a w zeznaniu wystarczy podać numer KRS, jaki każda instytucja musi posiadać. Na jednym zeznaniu można wesprzeć tylko jedną z organizacji, nie można niestety wpisać kilku różnych organizacji, więc trzeba porządnie przemyśleć, kto dostanie przelew. Przy wypełnianiu zeznania w odpowiednich polach podaje się kwotę, jaką chce się podarować, przekraczać ona nie może jednego procenta podatku do zapłacenia. Jeżeli ktoś chce precyzyjniej określić, na co dokładnie będą przeznaczane pieniądze, to także może napisać w zeznaniu podatkowym. Tam można podać, żeby dana organizacja wykorzystała darowiznę na dany cel, ale ostateczna decyzja i tak będzie należeć do niej, po uwzględnieniu statusu organizacji.