Jak wygląda budowa i w jaki sposób działają panele LED, bardzo chętnie wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach.

Wiele osób wybierając się na dużą imprezę sportową albo duży koncert chciałoby doskonale móc wszystko zobaczyć, co dzieje się na boisku czy scenie. Jeszcze niedawno, jeżeli miało się miejsce gdzieś na same górze sali, to średnio było to możliwe, ale dziś nowoczesna elektronika przychodzi z pomocą fanom spragnionym dobrej rozrywki.

Zaczęto bowiem coraz szerzej używać ekrany LED, które można montować w takim rozmiarze, że bez problemów każdy będzie mógł zobaczyć wyświetlany na nich obraz z dowolnego zakątka obiektu (dowiedz się więcej). Dzięki temu powtórki, zbliżenia czy nawet kompletne emitowanie wydarzenia jest możliwa do oglądnięcia przez wszystkich, a równocześnie czuje się magię i atmosferę miejsca, gdzie wszystko się odbywa.

duży ekran LED

Autor: Tom Page
Źródło: http://www.flickr.com

Stadiony i hale to tylko jedno z wielu zastosowań takich ekranów, coraz częściej widzi się je również w innych miejscach. Wykorzystując ich właściwości spotyka się je na przykład w systemach ostrzegania ruchem ulicznym, sięgnął po nie również reklamowy rynek, który od razu zaczął doceniać możliwości, jakie tego rodzaju ekrany mogą dać.

Ekrany LED nie mogłyby działać bez nowoczesnej elektroniki, bo to ona właśnie stoi za ich parametrami. Stosuje się w nich niezwykle wydajne, o dużej jasności diody, dzięki czemu obraz jest bardzo dobrze widoczny nawet z dalszej odległości. Ogromną zaletą takich ekranów jest także niezależność od światła słonecznego. Nie ma znaczenia, czy słońce będzie świecić, czy też jest zupełnie ciemno, ekran w każdym przypadku będzie odpowiednio wyraźny i dobrze widoczny, jak więcej.

Zaleta ta jest szczególnie przydatna, gdy urządzenie wykorzystywane jest w terenie, gdzie warunki lubią się przecież zmieniać. Każdy ekran LED składa się z ogromnej ilości małych punktów nazywanych pikselami. Każdym pikselem, analogicznie jak w monitorach czy telewizorach, można sterować niezależnie, przez co powstaje dynamiczny, żywy obraz. Piksele składają się z paru malutkich diod w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim, przez właściwe sterowanie natężeniem ich świecenia dostaje się ostateczną barwę, jaką widzi odbiorca.