Krótki przewodnik po fotografii. Jak wybrać odpowiedni sprzęt fotograficzny?

W dzisiejszych czasach, w epoce cyfrowej fotografii każdy ma możliwość zająć się fotografią. Początkowo aparaty były wyjątkowo wielkim wydatkiem, za tak zwane body lustrzanki płaciło się absurdalne sumy pieniędzy, nie mówiąc o dodatkowych akcesoriach. Współcześnie mamy szansę kupić sprzęt, na który tylko mamy ochotę, gdyż różnorodność wyboru jest tak ogromna, iż praktycznie każdy znajdzie coś dla własnych wymagań. W tym ogromie sprzętu fotograficznego bardzo trudno, szczególnie zaczynającym swą przygodę, wybrać coś o odpowiedniej jakości w korzystnej cenie.

Obecnie żyjemy w epoce urządzeń mobilnych, ogromna większość telefonów została wyposażona w aparaty fotograficzne, których obiektywy jednak nie będą mogły dorównać tradycyjnym aparatom. Fotograficzny zawrót głowy.Posiadacze smartphonów są w stanie wykonać przyzwoite zdjęcia przy pomocy swoich telefonicznych aparatów. Niestety to w zasadzie tyle.

aparat fotograficzny

Autor: Upupa4me
Źródło: http://www.flickr.com

Jakość zrobionych fotografii wyraźnie różni się od tego, co mogą zagwarantować nie tylko lustrzanki, ale nawet popularne aparaty kompaktowe wyposażone w dobry obiektyw, na przykład Canon 70-200 2.8. W tłumie wielu lustrzanek trzeba wyróżnić dwa wyróżniające się modele. Pierwszy z nich to modna „lustrzanka”. Jest to rozwiązanie kosztowne, jednak z dużo szybszym autofokusem i parametrami. Wspomniany AF charakteryzuje się idealnie działającymi polami łapania ostrości, gwarantując użytkownikom radość z fotografowania.
Opłaca się pamiętać o funkcji obiektywu.

obiektyw aparatu

Autor: Ryan Bodenstein
Źródło: http://www.flickr.com

Tańszą alternatywą dla lustrzanek będą rewelacyjne aparaty kompaktowe. Każdy fotoamator znajdzie w tym aparacie to czego potrzebuje od niezawodnego aparatu. Dobrze działająca automatyka, wielotematyczność trybów, jakimi jesteśmy w stanie się wspierać w trakcie wykonywania zdjęć oraz stosunkowo nieduża cena. Należy pamiętać, iż raz wybrany system będzie nam towarzyszył do końca naszej przygody z fotografią – im więcej osprzętu zgromadzimy, tym mniejsza szansa, że zamienimy Nikona na Canona . Nowe akcesoria, takie jak kolejne obiektywy a także lampy będą kupowane myśląc o konkretnej marce, ponieważ praktycznie każda z firm ma mocowanie, które różni się od konkurencji, dlatego warto dobrze przeanalizować wybór.