koncert

Kult – legendarny polski zespół rockowy

Rock, to rodzaj muzyki oparty szczególnie na dźwiękach gitary. Oczywiście jest to muzyka, która również korzysta z innych instrumentów, przez co jest wiele rodzajów rocka. Muzyka ta w minionym wieku była niesamowicie ceniona i wciąż jest dużo zespołów, jakie są cenione i szanowane przez znawców i wielbicieli muzyki. Rock tak naprawdę słuchany jest na całym świecie, co bardzo dobre świadczy o tym, że jest to muzyka naprawdę lubiana.

W naszym kraju rock zyskał na popularność w drugiej połowie dwudziestego wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się zespoły grające piosenki w tym gatunku muzycznym i co istotne wykonujące je w naszym języku. Oczywiście muzyka to miała swój niezwykły progres, co istniała okazja zauważyć na wielu festiwalach, gdzie niezwykle często dominacja była właśnie zespołów rockowych. Jednym z takiego rodzaju zespołów, jaki zdobył sławę, przez nagrywanie niezwykłych piosenek, był Kult (link do artykułu). Zespół ten do dzisiaj ma sporo fanów i jeszcze zdarzają się imprezy, na jakich istnieje okazja usłyszeć koncert tego zespołu. Kult tak naprawdę dla wielu ludzi w naszym kraju jest pionierem rodzimego rocka. Oczywiście brzmienie tego zespołu było klasyczne, a więc głównie dominowała gitara w rozmaitym wydaniu, a towarzyszyły jej inne instrumenty. Jednak Kult wyróżniała zwłaszcza przekazywana we wszystkim utworach treść. Jest to niewątpliwie zespół, który w czasie własnej świetności bardzo trafnie odnosił się do rzeczywistości w naszym kraju. Była szansa usłyszeć w tekstach piosenek niezwykle dużo interesujących podsumowań, czy także stwierdzeń dotyczących ówczesnych czynności politycznych, czy również sytuacji społecznych, które z obecnej perspektywy nie były normalne, a można nawet stwierdzić, że tamte czasy były iście dramatyczne. Zespół ten imponująco dosadnie prezentował to, jak ludzie żyli w kraju i jak również byli traktowani przez władze i instytucje czuwające nad porządkiem. Kult to zespół, który oczywiście zapisał się w kartach krajowego rocka i do dzisiaj jest szanowany praktycznie przez wszystkich artystów.

Można rzec, że to nie jedyny zespół w naszym kraju, który wzorował się na zagranicznych grupach. Nirvana (Nirvana w TerazRock), to zespół, jaki dla wielu naszych kapeli rockowych była i nadal jest wzorem twórczości. Grupa ta bowiem stworzyła kilka utworów, które można by uznać, że są nieśmiertelne, gdyż obecnie nawet używane są niektóre frazy do aktualnej muzyki elektronicznej.