obiektyw

Pryzmaty fachowe

Rynek fotograficzny aż pęka w szwach od podaży przeróżnych rodzajów aparatów i obiektywów. Najważniejszym elementem jakiegokolwiek aparatu fotograficznego jest obiektyw. To przez niego musi przebyć światło przed zapisaniem filmu, przeto jakość optyki ma decydujący wpływ na techniczną postać uwiecznionego zdjęcia.

obiektyw
Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com
Obiektywy profesjonalne to soczewki, czy też układ soczewek układający przekształcony wizualnie obraz, jaki poddawany jest później dalszej obróbce. Porównaj wybrane obiektywy sigma-sklep.pl/obiektywy,2,cat.html. Kadłub lustrzanki cyfrowej nie obejdzie się bez obiektywu. Sam kadłub bez obiektywu jest w stanie tylko zarejestrować obraz, który na matrycy, czy obrazie sporządzi naturalnie obiektyw.

Właśnie dlatego wybór obiektywu jest tak istotny a przede wszystkim od niego jest zależne, czy obraz będzie nadzwyczajnie zaprezentowany i z wyrazistymi elementami, czy też będzie zeszpecony z racji najróżniejszych uszkodzeń optycznych. Każdy fotograf laik i profesjonalista ma odmienne wymagania i wymogi fotografowania w najróżniejszych warunkach. Jeden ochoczo fotografuje sceny reportażowe, ktoś inny widok, jeszcze inni wesela, bądź rozdania dyplomów, albo wiele różnych imprez i wydarzeń.

Ważne pytanie, które powinno się postawić przy wyborze obiektywu, to czy planujemy uzyskać fotografie na pułapie profesjonalnym, bądź przewidujemy sporządzać powiększenia na prezentacje i podobne działania, czy też pragniemy jedynie sporządzać zdjęcia do
obiektyw
Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com

albumu rodzinnego i od czasu do czasu dokonać parę powiększeń. Obiektywy profesjonalne rodzaju zoom, podołają zastąpić kilka obiektywów o stałej ogniskowej, dzięki czemu nie trzeba posiadać ich dużo. To jednak znajduje swoje odbicie w wyższych kosztach kupna obiektywu.

Obiektyw profesjonalny bywa odporny na uderzenia, kurz, spływająca wodę. Wykorzystano w nim szkła optyczne najwyższej jakości. Nie stanowi problemu fotografowanie w gorszych warunkach oświetleniowych. Wysoką wartością owych obiektywów jest znaczna jasność, z kolei wadą, ciężar i w nie mała cena. Niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalistami, czy dyletantami, z pośród nadzwyczaj obszernej propozycji wyłońmy ten, który łączy profesjonalną jakość obrazu z praktyczną obsługą i ponadczasowym wyglądem.