Pryzmaty fachowe

Rynek fotograficzny aż pęka w szwach od podaży przeróżnych rodzajów aparatów i obiektywów. Najważniejszym elementem jakiegokolwiek aparatu fotograficznego jest obiektyw. To przez niego musi przebyć światło przed zapisaniem filmu, przeto jakość optyki ma decydujący wpływ na techniczną postać uwiecznionego zdjęcia.

obiektyw

Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com
Obiektywy profesjonalne to soczewki, czy też układ soczewek układający przekształcony wizualnie obraz, jaki poddawany jest później dalszej obróbce. Porównaj wybrane obiektywy Kadłub lustrzanki cyfrowej nie obejdzie się bez obiektywu. Sam kadłub bez obiektywu jest w stanie tylko zarejestrować obraz, który na matrycy, czy obrazie sporządzi naturalnie obiektyw.

Właśnie dlatego wybór obiektywu jest tak istotny a przede wszystkim od niego jest zależne, czy obraz będzie nadzwyczajnie zaprezentowany i z wyrazistymi elementami, czy też będzie zeszpecony z racji najróżniejszych uszkodzeń optycznych. Każdy fotograf laik i profesjonalista ma odmienne wymagania i wymogi fotografowania w najróżniejszych warunkach. Jeden ochoczo fotografuje sceny reportażowe, ktoś inny widok, jeszcze inni wesela, bądź rozdania dyplomów, albo wiele różnych imprez i wydarzeń.

Ważne pytanie, które powinno się postawić przy wyborze obiektywu, to czy planujemy uzyskać fotografie na pułapie profesjonalnym, bądź przewidujemy sporządzać powiększenia na prezentacje i podobne działania, czy też pragniemy jedynie sporządzać zdjęcia do

obiektyw

Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com

albumu rodzinnego i od czasu do czasu dokonać parę powiększeń. Obiektywy profesjonalne rodzaju zoom, podołają zastąpić kilka obiektywów o stałej ogniskowej, dzięki czemu nie trzeba posiadać ich dużo. To jednak znajduje swoje odbicie w wyższych kosztach kupna obiektywu.

Obiektyw profesjonalny bywa odporny na uderzenia, kurz, spływająca wodę. Wykorzystano w nim szkła optyczne najwyższej jakości. Nie stanowi problemu fotografowanie w gorszych warunkach oświetleniowych. Wysoką wartością owych obiektywów jest znaczna jasność, z kolei wadą, ciężar i w nie mała cena. Niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalistami, czy dyletantami, z pośród nadzwyczaj obszernej propozycji wyłońmy ten, który łączy profesjonalną jakość obrazu z praktyczną obsługą i ponadczasowym wyglądem.