Rozrywka dla wielu generacji graczy – wybór gier planszowych, rodzaje i tematyka

Czynność, którą pamiętam z najmłodszych lat, która potrafiła przykuć moją uwagę na dłużej, to gry planszowe. Nie było może jakiegoś szczególnie dużego wachlarza wyboru, takiego, jaki jest dzisiaj, ale gry planszowe to był zawsze dobrze spędzony czas z kolegami czy rodziną.

Gra planszowa - Carcassonne

Źródło: http://www.planszoweczka.pl/

Dzisiaj wachlarz gier planszowych jest tak zawrotny, że nawet pomysł o próbie wyboru gry, w jaką moglibyśmy spróbować zagrać, wywołuje spory ból głowy. Czy może wybrać gry planszowe ekonomiczne? Za dawnych latgraliśmy przecież wszyscy w Eurobusiness, czy Monopoly- to nie powinno być wyczerpujące. Ale czy będzie to coś nowatorskiego?

Może warto w takim razie spróbować jednej z tych gier familijnych? To powinien być odpowiedni rodzaj gry, przede wszystkim jeśli nie chcemy grać sami, ale z dziećmi czy znajomymi. Pod warunkiem, że Wasz tok rozumowania jest analogiczny, znakomitym wyborem na początek będzie gra Carcassone – gra familijna, której podstawowym celem jest budowanie osad, gospodarstw, klasztorów, a to wszystko za pomocą robotników, którymi zarządzamy.

Zasady są banalnie klarowne- rozpoczynamy od postawienia na planszy, którą zwykle jest stół, pola startowego. Przy rozpoczęciu każdej swojej tury gracz losuje kartonik z polem terenu, jaki będzie mógł dołożyć. Ważne, by pola, np. z drogą, czy miastem, dołączać w sposób umożliwiający połączenie ze sobą sąsiednich pól. Jeśli formujemy miasto, które może przypominać średniowieczny Wrocław, należy je rozstawiać obok pól z miastem – byśmy byli w stanie je rozwijać. Po pewnym czasie będziemy mogli zauważyć na mapie rozwój całego miniaturowego świata z systemem drogowym, miastami, nawet całymi aglomeracjami itp.

Po wyczerpaniu pól z terenem z dostępnej puli, grający liczą zdobyte punkty- im więcej udało nam się „wybudować”, lub zająć od pozostałych graczy, tym więcej punktów otrzymujemy. Tradycyjnie wygrywa gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Zabawa jest przez cały czas trwania rozgrywki. A, jako że pojedyncza gra nie trwa specjalnie długo, natychmiast po skończeniu jednej, chcemy zacząć jeszcze jedną. A właśnie o to w grach planszowych chodzi, o oderwaniu się od otaczającej nas rzeczywistości, przeniesieniu się w świat przygody i, najlepiej, wygraniu gry.