Trochę więcej o rocku

W 1983 r. czwórka młodzieńców z L A postanowiło stworzyć zespół. Ich ideą było zespolenie popularnego wtedy punk rocka, narkotycznej psychodelii jak i również dynamicznego funku. Zrażeni przemocą a także mizoginią ówczesnej sceny koncertowej zdecydowali się pracować nad stworzeniem swojego własnego środowiska muzycznego. Propagowaliby pokój jak i również porządną zabawę. Nadrzędną motywacją było podwyższenie ilości młodych niewiast pośród widowni. Swój skład nazwali Red Hot Chili Peppers i dziś stanowią jeden z w najwyższym stopniu rozpoznawalnych zespołów rockowych na ziemi. Mają rzeszę fanów na całej kuli ziemskiej, zaś bilety na ich koncerty często wyprzedawane są na wiele miesięcy przed zdarzeniem.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/

Historia składu nie była jednakże usłana różami od zarania. Pomimo triumfu, jakim była produkcja jednego z początkowych albumów przez legendę muzyki funk – Georga Clintona. Ich wczesne płyty nie przyciągnęły wiele uwagi publiczności. Pomimo pomysłowości a także dobrego poziomu instrumentalnego zwłaszcza w partii gitary basowej zespół z trudem znajdował odbiorców. Do tego członkowie zespołu coraz częściej sięgali po rozmaitego typu używki. Doprowadziło to do tragicznej śmierci gitarzysty składu, jednego z jego założycieli. Młody mężczyzna został znaleziony nieżywy wraz z przyrządami niezbędnymi do brania heroiny. Nie spowodowało to jednakże rozpadu zespołu – przeciwnie, wzmocniło przyjaźń jak i również nadało powagi motywacji do komponowania muzyki. Wkrótce potem zespół miał stać się ikoną na miarę the Beatles Hity, jakie nagrali w latach dziewięćdziesiątych do dziś nie opuszczają playlist ulubionych piosenek wielu młodych ludzi. Pulsujące linie slap bassu, rap wokalisty, polirytmiczne rytmy grane na hi-hacie i namiętne solówki na gitarze elektrycznej to symbol rozpoznawczy chłopaków z Kalifornii.

Guns n Roses

Źródło: http://www.flickr.com/

Współcześnie w erze Internetu i łatwego dostępu do nagrań czas przestaje być przeszkodą. Każdy posiada możliwość słuchać utworów z dowolnego okresu w historii za nieduże pieniądze, a niekiedy nawet gratis. Red Hot Chili Peppers nie stanowią tu wyjątku. Pomimo, że chłopcy w większości posiadają aktualnie po pięćdziesiąt lat ciągle potrafią rozpalić widownię do czerwoności. Mimo wieku nie stracili młodzieńczej energii i wyobraźni. Wciąż korzystając ze swej magicznej formuły funk rocka potrafią zaskakiwać swych odbiorców. Cechuje ich z jednej strony luz i efektowność, z drugiej strony każdy z członków zespołu gra na dużym poziomie i dzisiaj stanowi autorytet dla początkujących adeptów muzyki. RHCP okazuje się być jedną z niewielu tak bardzo cieszących się popularnością grup rockowych prezentujących tak zaawansowany poziom instrumentalny. Wobec tego niech ten, który nadal nie zna tej gorącej czwórki niech chwyci za głośniki i da sobie odlecieć przy rytmicznym basie i zwariowanych tekstach Papryczek Czili.