W jaki sposób poradzić sobie z wielką liczbą danych w firmie

Jak wiadomo obecnie w prawie każdej sferze stosuje się technologie informatyczne. Zacząwszy od prostych rozwiązań, takich jak oprogramowanie do fakturowania określonych dla małych oraz średnich przedsiębiorstw zaprojektowanych do użytku na jednym lub paru komputerach aż po systemy Big Data.

Oprogramowanie dla tego rodzaju firm koncentrują się najczęściej na jednym rodzaju danych. Dla przykładu programy rachunkowe gromadzą oraz analizują tylko dane rachunkowe już na ogół wstępnie opracowane. Rzecz jasna nieduże firmy użytkują też inne programy, na przykład magazynowe. Z upływem lat liczba informacji rośnie. W niewielkich przedsiębiorstwach ich liczba jest ogromna, ale realne jest jeszcze samodzielne analizowanie danych bez zastosowania specjalistycznych instrumentów informatycznych. Problem jednak powstaje w wypadku ogromnych firm. Kłopot pozyskiwania danych a także ich analizy to kwestia o wiele bardziej skomplikowana.

serwerownia

Autor: Reg Natarajan
Źródło: http://www.flickr.com

Zespoły danych gromadzone oraz przechowywane w wielkich przedsiębiorstwach możemy zaliczyć do tak zwanych zbiorów typu Big Data, charakterystycznego rodzaju dużych baz danych – poczytaj też o pozyskiwaniu danych. Kłopot polega nie tylko na rozmiarze zbiorów lecz też trudnym problemem jest pozyskiwanie danych. Rozwiązaniem owego problemu jest tworzenie hurtowni danych, a więc sprofilowanej bazy danych o określonej strukturze. Przeważnie dane są pogrupowane w strukturach tematycznych, co w znacznym stopniu upraszcza ich analizę. Tworzenie hurtowni danych jest bazą dla funkcjonowania nowoczesnych instrumentów upraszczających proces kierowania przedsiębiorstwem czy też programów ułatwiających kontakty z kontrahentami.

Początkowo tworzenie hurtowni baz danych było domeną biznesu, współcześnie dane typu Big Data w ten charakterystyczny sposób zorganizowane wykorzystywane są także w takich instytucjach jak: uczelnie, samorządy itp. – porównaj z informacjami na stronie lidera w branży. Przedsiębiorstwa informatyczne proponujące tworzenie hurtowni danych nie powinny mieć problemów ze znalezieniem nabywców, bowiem znaczenie takich baz danych zwiększa się. Już sama ilość danych przetwarzanych przez jedno przedsiębiorstwo telekomunikacyjne może przerazić, a tendencje światowe sprawiają, iż nasze życie coraz to bardziej zależy od świata wirtualnego jakiego podstawą są dane typu Big Data.