Komputery, serwerownia

Wirtualizacja: plusy i minusy

Dziś technologia oraz powiązane z nią sfery nauki oraz pracy stały się nadzwyczajnie rozwinięte. Niemal dzień w dzień zanotować możemy kolejny postęp w tej dziedzinie, który może ulepszyć nasze życie. Co interesujące większość spośród nas na ogół nie zauważa w jak dużym stopniu przeróżne unowocześnienia uprościły nam funkcjonowanie oraz jak wiele czasu udało nam się przy ich pomocy zaoszczędzić.

Nowoczesne technologie
Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalnie nie każdy musi się znać na przykład na komputerach, które przecież są stosowane przez nas do wykonywania naszych obowiązków i do relaksu. To, iż się nimi posługujemy nie oznacza, że musimy dokładnie znać ich konstrukcję oraz reguły funkcjonowania. W związku z tym, nie wszystkim znane są ciekawe rozwiązania, które są teraz wykorzystywane w ramach IT.

Jednym z nich może być z całą pewnością wirtualizacja serwerów i desktopów, która dla sporej liczby ekspertów okazała się prawdziwą pomocą. Dla laików, czyli ludzi którzy po prostu nie znają się na tajnikach świata informatycznego, hasło to nie oznacza nic szczególnego.

Natomiast osoby, które wiedzą mniej albo więcej o tym temacie mają świadomość tego w jaki sposób wirtualizacja serwerów i desktopów może pozytywnie rzutować na ich pracę. Takie oddzielenie systemów lub także aplikacji od zasobów, które wykorzystują przydaje się zwłaszcza wówczas gdy zdarza się awaria konkretnego sprzętu właśnie.

Komputery w sieci
Autor: Blogging Dagger
Źródło: http://www.flickr.com

Wówczas bowiem system nie jest uzależniony od konkretnego sprzętu, przez co może normalnie działać na jakimkolwiek innym.

Takie rozwiązanie oferuje nam platforma wirtualizacji, która niejako ukrywa używany sprzęt i udostępnia systemom czy aplikacjom funkcjonowanie w środowisku, które nie jest zależne od danego sprzętu. Choć takiego typu platforma wirtualizacji i cały proces z nią powiązany ma bardzo dużo sprzymierzeńców, istnieją fachowcy dla których takiego typu metoda posiada zbyt wiele negatywnych stron.

Jedną z nich jest rzekomy spadek efektywności, który faktycznie może być dostrzegalny jednakże dzisiejsza technologia skutecznie zwalcza tenże kłopot. Bardzo dużo osób uważa również, że wirtualizacja bywa bardzo kosztowna co jak się okazuje nie jest zupełnie prawdą. Najbardziej podstawowe narzędzia niezbędne do jej realizacji niejednokrotnie są dostępne zupełnie nieodpłatnie.