Współczesne technologie wyświetlania obrazów

Wysokiej klasy telebimy służące przesyłaniu informacji marketingowych skierowanych do wielkiej rzeszy klientów to współcześnie jedyna technologia uniwersalnie wykorzystywana, która pozwala na emitowanie obrazów o bardzo dobrej jakości przy zachowaniu znakomitej widoczności przez wykorzystanie wysokiej siły diod ledowych.

telebimy elektroniczne

Autor: Mikey
Źródło: http://www.flickr.com
Jak dotąd jedynie tak zwany ekran LED – bo o nim piszę – pozwala efektywnie pokonać silny blask słoneczny. Czyni go to idealnie dostrzegalnym w mocnym świetle dziennym.
Do przetworzeniu obrazu cyfrowego używa się najczęściej sygnał DVI, jaki jest wysyłany z karty graficznej komputera przemysłowego. Obraz ten trafia do sterownika telebimu przez kabel , w którym przetworzony jest przez graficzny procesor, którego funkcją jest rozdzielanie obrazu na kwadraty wysyłane bezpośrednio do poszczególnych modułów telebimu. Każdy moduł raz jeszcze zmienia każdy kawałek obrazu przy użyciu tak zwanego mikroprocesora wizyjnego i nareszcie obraz wysyłany zostaje do modułów emitujących zawierających diody LED.
Występują dwie technologie tworzenia takiego rodzaju obrazu. Pierwszą jest technologia, w jakiej na każdy piksel wchodzą trzy diody ledowe: zielona, czerwona oraz niebieska. Diody ledowe funkcjonują nie inaczej niż w zwyczajnym monitorze telewizyjnym, to znaczy przez kombinację jasności świecenia indywidualnych diod monitora. Tym sposobem ekran LED (monitory ledowe zielona góra podgórna) generuje obraz w rozmaitych kolorach. Technika ta ma zastosowanie głównie w monitorach stosowanych na zewnątrz, w jakich wykorzystuje się diody SMD jak również w ekranach LED używanych we wnętrzach (jednak o o niewielkiej rozdzielczości).

monitor

Autor: uPrism co.,ltd.
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejna technologia wyświetlania obrazu przy zastosowaniu diod LED przynosi znacznie większe możliwości i zachowuje lepszą głębokość kolorów. W celu uzyskania jak najwyższej jakości obrazu w monitorach z piksel bis zastosowano na z pikseli 4 diody ledowe – o jedną czerwoną więcej. Mamy zatem: dwie w kolorze czerwonym, jedną zieloną oraz jedną niebieską. Zastosowanie takiego układu diod wynika z nielinearnej czułości człowieczego oka na kolory. Układ taki dopuszcza również korektę jasności wszelkich diod LED tak by móc zmniejszyć fabryczne rozbieżności w natężeniu oraz jasności wysyłanego światła poszczególnych pikseli.