Zabawy na dworze czy przy komputerze? Co preferują współczesne dzieci?

Obecnie dzieci w naszym kraju, lecz niemal na całym tym świecie rodzi się trochę mniej, aniżeli niegdyś. Nie ma sensu zastanawiać się nad najważniejszymi przyczynami tego typu stanu rzeczy. Przecież akurat to generalnie i tak nierzadko nie jest akurat od nas zależne. Jednak nie jest powiedziane, że sporo niższa rozrodczość kobiety ma bardzo dużo wad. Tzn. ma całkiem sporo wad, lecz ma również wiele atutów. Np. wreszcie dzieci mają okazję uczyć się w tych klasach, które po prostu są bardziej wskazane, sprawiające, iż wyniki szkolne są dużo lepsze.

Jeżeli w klasie uczy się o wiele mniejsza grupa dzieciaków, to w żadnym wypadku nie powinno dziwić, iż dzieci są sporo bardziej usatysfakcjonowane. Oczywiście nadal zdarzają się te klasy, w których panuje duży ścisk. Jednakże trzeba w takim razie poruszyć tutaj najważniejszą kwestię. A mianowicie: co robić, aby odpowiednio dbać o własne dziecko. Być może należy starać się o to, aby w tych jakże zwariowanych czasach po prostu dzieciak spędzał na podwórku możliwie jak najwięcej życia?

Ci ludzie, którzy uważają, że jeszcze jakieś dziesięć lat temu na naszych podwórkach było dużo więcej dzieciaków mają naturalnie rację. Jednak to pewnie żaden wyczyn – jeżeli w domu nie było zbyt wielu rozrywek, czymś oczywistym było siedzenie na podwórku. Aktualnie jest dużo inaczej. Czyli znaczna część dzieciaków nie ma żadnej motywacji ku temu, aby wyruszyć na podwórko (nic nadzwyczajnego, skoro w samym tylko internecie odnaleźć można mnóstwo interesujących zajęć, zobacz chociażby ten link – zrób to sam dla dzieci). Zatem: z całą pewnością rodzice muszą dopilnować tego, aby dziecko miało odpowiednią motywację. Spokojnie: dzieciaki bardzo lubią zabawę na dworze!

Jednak skoro żyją w takim świecie, nie powinno dziwić, że nierzadko nieustannie przesiadują u siebie w domu. Warto zwrócić uwagę, iż jest dużo przednich typów zabaw. No właśnie: w co można się bawić na podwórku? Cóż, trudno podać sensowne zabawy, bo przecież dzieci mocno się od siebie różnią. Zatem: ze wszech miar ważne jest to, aby nie uważać, że dzieci tak czy siak mogą spędzać dużą część swojego życia daleko od podwórka, kolegów. Zwracajmy większą uwagę na takie zagadnienia, bo potem może już być za późno. Nie możemy do tego dopuścić!