Zobacz jakie nowości proponują producenci konsol

Dwie najbardziej innowacyjne konsole do gier zostały stworzone już prawie dziesięć lat temu. Prototypowy Xbox 360 został stworzony w 2005 roku, odpowiednik marki sony – PlayStation 3 został zaprezentowany niedługo później. Pomimo różnic technologicznych na korzyść produktu marki Sony obie konsole zyskały wielu oddanych zwolenników. W tym roku obydwie firmy wypuściły do sprzedaży najnowszą generację konsol – PlayStation 4 i Xbox One.

nowy xbox w pudełku

Autor: Arthur Caranta
Źródło: http://www.flickr.com
Tuż po ich zapowiedzeniu w środowisku internetowym rozpoczęła się walka zwolenników obu urządzeń. Z tego konfliktu najbardziej cieszą się gracze przywiązani do komputerów, ponieważ oni od dłuższego czasu skarżyli się na to, że stare konsole hamują ewolucję gier komputerowych.

Nowoczesne technologieOprócz wyraźnie większych możliwości, oba urządzenia zostały dostosowane do epoki serwisów społecznościowych. Kontroler do nowego PlayStation wyposażony jest nawet w specjalny guzik „share” odpowiedzialny za udostępnianie przez łącze internetowe aktualnego stanu rozgrywki. Xbox One również pozwala graczom dzielić się zarejestrowanymi fragmentami rozgrywki, dżojstik tej konsoli nie ma jednak przeznaczonego do tego zadania klawisza. Sporo nowoczesnych rozwiązań zostało zaimplementowanych właśnie w sferę kontroli konsoli. Bezprzewodowe dżojstiki wyposażone w panele dotykowe i akcelerometry czy kierujące urządzeniem za pomocą ruchu czy głosu – to rozwiązania które rozwijały się w ciągu ostatnich lat, a obecnie są jeszcze bardziej dopracowane.

Przyszłość jest obiecującaNa dzień dzisiejszy pracownicy obu przedsiębiorstw pracują nad nowymi urządzeniami dodatkowymi które mają zrewolucjonizować oblicze rozrywki oferowanej przez konsole do gier. Microsoft, producent konsoli Xbox (więcej tutaj: o xbox w serwisie zaprezentowała jakiś czas temu technologię SmartGlass.

Technologia ta ma pozwolić na współpracę telefonu komórkowego lub tabletu z konsolą, czyniąc urządzenie przenośne dodatkowym wyświetlaczem i dżojstikiem Zarazem. W toku są ponadto prace nad wdrożeniem do obu konsol rewolucyjnego dodatku – specjalnych okularów pozwalających graczom wcielić się w głównego bohatera gry i śledzić wydarzenia z perspektywy tego bohatera. Eksperci prognozują ponadto, że w ciągu paru lat pojawi się jeszcze kilka urządzeń mogących współdziałać z konsolami, które mogą zmienić oblicze wirtualnej rozgrywki.